Audytor Wewnętrzny
Audytor wewnętrzny podlega bezpośrednio Dyrektorowi Sądu, który zapewnia mu organizacyjną odrębność oraz warunki do wykonywania zadań.
- Zakres działania audytu wewnętrznego obejmuje czynności o charakterze oceniającym, zapewniającym oraz doradczym, w tym:
a) niezależne badanie systemów zarządzania i kontroli, w tym procedur kontroli finansowej w Sądzie Okręgowym i Sądach Rejonowych okręgu bydgoskiego,
b) czynności doradcze, w tym składanie wniosków, mające na celu usprawnienie funkcj onowania j ednostki. - Niezależna ocena systemów zarządzania i kontroli, procesów oraz procedur w zakresie gospodarki finansowej, dotyczy w szczególności:
a) zgodności prowadzonej działalności z przepisami prawa oraz obowiązującymi w jednostce procedurami wewnętrznymi;
b) efektywności i gospodarności podejmowanych działań w zakresie systemów zarządzania i kontroli;
c) wiarygodności sprawozdania finansowego. - Rolą audytora jest wykrywanie i określanie potencjalnych ryzyk mogących pojawić się w zakresie gospodarki finansowej, badanie i ocena prawidłowości i efektywności systemów wewnętrznej kontroli finansowej, w celu eliminowania i ograniczania ryzyk.
Audyt wewnętrzny może objąć zakresem swojego badania wszystkie obszary badania jednostki. - W sądach rejonowych audyt wewnętrzny przeprowadza audytor wewnętrzny zatrudniony w Sądzie Okręgowym.
- Szczegółowe obowiązki, uprawnienia i odpowiedzialność audytora wewnętrznego określają odrębne przepisy prawa tj. ustawa o finansach publicznych, Standardy Audytu Wewnętrznego, Międzynarodowe Standardy Audytu Wewnętrznego i Kontroli, Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania audytu wewnętrznego.